Kolejnym zdrowym nawykiem, do którego zachęcamy Cię, Drogi Czytelniku, jest praca nad swoimi przekonaniami, pozwalająca uwolnić się od negatywnego myślenia. W tym celu zastosujemy proste ćwiczenie według metody samopomocy - Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ), stworzonej przez amerykańskiego lekarza psychiatry Maxie C. Maultsby-ego.
Emocje to „złożony zespół zmian, obejmujący pobudzenie fizjologiczne, odczucia, procesy poznawcze i reakcje behawioralne, widoczne sposoby ekspresji (w tym mimikę twarzy, postawę ciała) pojawiające się w odpowiedzi na sytuację postrzeganą przez jednostkę jako dla niej ważną”* Skupiając się na modelu RTZ, emocje są naturalną reakcją naszego organizmu na sytuację zewnętrzną lub myśli. Mogą pobudzać nas pozytywnie - odczuwamy wtedy emocje takie, jak np. szczęście, radość, spełnienie lub negatywnie - czujemy wtedy np. gniew, strach, wstręt. Pamiętajmy, że każda emocja (nawet ta negatywna) jest ważna i pełni funkcję „kompasu” przy podejmowaniu decyzji w różnych codziennych sytuacjach.
Warto zastanowić się, jakimi myślami „karmimy” swój mózg i jakie niezdrowe przekonania, postawy w ten sposób utrwalamy.
Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nasze myśli są oparte na prawdzie czy faktach? Czym jest prawda? – to idea, założenie, myśl, w którą dana osoba wierzy i jest przekonana o jej trafności. Jednak czy prawda jest równa faktom?
Jakie są fakty? – odzwierciedlają to, co zaszło w rzeczywistości obiektywnej, bez subiektywnej interpretacji obserwatora zdarzenia.
Zgodnie z założeniami „ABCD Emocji” według RTZ, to nie fakty wywołują nasze reakcje emocjonalne, ale nasza interpretacja danego zdarzenia – to myśli wpływają na to, jak się czujemy:
A. oznacza wydarzenie aktywujące naszą reakcję – to czego doświadczyliśmy, co zobaczyliśmy, usłyszeliśmy
B. określa szczerą myśl, postawę, przekonanie wobec ww. wydarzenia
C. to odczuwana emocja, będąca wynikiem naszych myśli, postaw, przekonań
D. oznacza nasze działanie, zachowanie, występujące pod wpływem odczuwanych emocji
Zatem jak pracować z myślami, by nie popaść w błędne koło negatywnych emocji?
Zastosuj, Drogi Czytelniku, pięć zasad zdrowego myślenia. Poniższe kryteria pomogą Ci rozpoznać, czy kierujesz się w życiu zdrowymi przekonaniami:
Zdrowe myślenie zachodzi, gdy:
a) spełniasz co najmniej trzy z pięciu ww. zasad,
b) pamiętaj, że niektóre zasady mogą nie mieć zastosowania w pewnych sytuacjach,
c) wszystkie zasady są równoważne,
d) to, co zdrowe dla innych, nie musi być zdrowe dla Ciebie.
Wykonaj ćwiczenie:
Niezdrowe przekonania | Zdrowe przekonania |
Moja przeszłość jest przyczyną moich problemów, nie mam wpływu na zmianę swojego życia na lepsze. | Nie mogę zmienić przeszłości, ale mam wpływ na to, co dzieje się w chwili obecnej. W każdym momencie mogę zacząć od nowa. Zdarzają się niekontrolowane sytuacje, ale ode mnie zależy jak postąpię. Skupiam się na szansach i swoich mocnych stronach, by rozwiązać problem. |
Jak się czujesz? Na jakim poziomie jest ból emocjonalny? | Jak się czujesz? Na jakim poziomie jest ból emocjonalny? |
Skala od 1 do 10 | Skala od 1 do 10 |
Pamiętaj! Jeżeli doświadczasz długotrwałego cierpienia emocjonalnego, które zaburza Twoje funkcjonowanie w życiu prywatnym lub zawodowym – skonsultuj się ze specjalistą. Wykaz jednostek pomocowych znajdziesz TUTAJ.
Bibliografia:
*Zimbardo, P., G., Gerrig, R., 2012. Psychologia i życie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies