Przybliżamy temat najczęstszych chorób i zaburzeń psychicznych osób dorosłych, a także narastający problem zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
„Dobrostan psychiczny można zdefiniować jako efekt poznawczej i emocjonalnej oceny własnego życia, na którą składają się wysoki poziom spełnienia i satysfakcji życiowej.
Kolejnym zdrowym nawykiem, do którego zachęcamy Cię, Drogi Czytelniku, jest praca nad swoimi przekonaniami, pozwalająca uwolnić się od negatywnego myślenia.
Trudno jest zdefiniować Nadzieję. Naukowcy, psycholodzy, duchowni próbują zgłębić to pojęcie. Pewne jest jednak, że Nadzieja to integralna częścią naszej egzystencji, jak oddychanie czy planowanie kolejnego dnia. Bez Nadziei nie da się żyć.
Stres jest nierozerwalnie związany z naszym życiem. To przeciążenie umysłu, stan wzmożonego napięcia wewnętrznego, który jest naturalnym składnikiem życia.
Zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną dla dzieci, a zwłaszcza młodzieży jest olbrzymie. Wyzwanie, przed którym staję codziennie - ja i moje nieliczne koleżanki oraz koledzy po fachu - to pytanie „jak uniknąć wypalenia zawodowego?”.
Rozpoznanie choroby nowotworowej to sytuacja ostrego kryzysu w życiu osoby, która jej doświadcza. Po usłyszeniu diagnozy, chory może być w szoku i potrzebuje czasu...
W swojej pracy zawodowej spotykam się z różnymi oczekiwaniami, wyobrażeniami na temat psychoterapii i roli psychoterapeuty. Zauważam znaczny wzrost świadomości pacjenta w tym obszarze.
Wizyta u psychiatry niczym się nie różni od zwykłej wizyty lekarskiej. Lekarz zapyta o Twoje dane, wykształcenie, stan cywilny, pracę, o choroby przebyte, zapyta o objawy z którymi się zgłosiłeś.
Zaburzenia psychiczne są powszechne. Według danych IHME*, około 13% światowej populacji, czyli ~971 milionów ludzi – cierpi na pewnego rodzaju zaburzenia psychiczne.
Czy kiedy mamy obniżony nastrój, tzw. ”doła„ nic nam się nie chce, przestaje nas cieszyć coś, co jeszcze nie tak dawno sprawiało nam przyjemność czy jesteśmy już w szponach depresji? A może to zwykła chandra?
Prof. Aaron Beck z Uniwersytetu w Pensylwanii określił, że główną przyczyną samobójstwa jest utrata nadziei. Nawet gdy jesteśmy w głębokiej rozpaczy, nadzieja chroni nas przed próbą odebrania sobie życia.
Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami snu. Średnio co drugi Polak skarży się na problemy ze snem. Przyczyn możemy dopatrywać się między innymi w nadmiernym stresie, depresji czy też nieprawidłowej higienie snu.
Samotność nie oznacza braku przyjaciół czy rodziny. To bardzo subiektywne odczucie - jeśli czujemy się samotni, to znaczy że nie tworzymy takich relacji, jakie rzeczywiście chcielibyśmy tworzyć.
Perfekcjonizm dezadaptacyjny występuje, kiedy czujemy dyskomfort i dystres na skutek rozbieżności między postawionymi sobie wysokimi standardami odnoszącymi się do...
Czy wiesz, że w Polsce aż 46% polskich pracowników biurowych, fizycznych, umysłowych przyznaje, że doświadcza mobbingu w miejscach pracy?
Jeśli od pewnego czasu otrzymujesz głuche telefony, słyszysz pukanie do drzwi i nikt za nimi się nie odzywa, odnosisz wrażenie...
Witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies